wtorek, 9 listopada 2010

Opis pola magnetycznego

 Pole magnetyczne to przestrzeń, w której występują oddziaływania magnetyczne. Źródłem pola magnetycznego są poruszające się ładunki elektryczne.

         •
Linie pola magnetycznego wyznaczają hipotetyczne tory, po których poruszałby się pojedynczy biegun magnetyczny N. W miejscach większego zagęszczenia linii oddziaływania magnetyczne są silniejsze. Linie pola magnetycznego, w przeciwieństwie do linii pól: grawitacyjnego i elektrostatycznego, są zawsze zamknięte (zaczynają się na biegunie N, kończą na biegunie S). 


Pola magnetyczne magnesów stałych: sztabkowego i podkowiastego przedstawione zostały na rysunkach


Siły w polu magnetycznym

Siła elektrodynamiczna Fel to siła, z jaką pole magnetyczne działa na przewodnik z prądem umieszczony w tym polu. Siła elektrodynamiczna wyraża się wzorem:



          a jej wartość wynosi: Fel = I·l·B·sinα,
          
  
         gdzie: α – kąt pomiędzy wektorami
Siła elektrodynamiczna jest skierowana prostopadle do linii pola magnetycznego oraz prostopadle do przewodnika. Jej zwrot wyznaczamy za pomocą tzw. reguły trzech palców lewej dłoni.



Jeżeli trzy palce lewej dłoni: wskazujący, środkowy i kciuk ustawimy wzajemnie prostopadle i tak, aby palec wskazujący pokazywał zwrot wektora indukcji palec środkowy zwrot i kierunek prądu w przewodniku, to kciuk wskaże zwrot siły elektrodynamicznej.

Siła Lorentza FL jest wektorem prostopadłym do płaszczyzny wyznaczonej przez wektory indukcji

 i prędkości cząstki 

 

   Jej wartość obliczamy ze wzoru:
 
   FL = q·v·B·sinα\


 


 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz